Ako sa starať o autobatérie

Rady pre správne používanie akumulátora

Akumulátor udržiavajte v čistom stave. Nečistoty /prach, mastnota, blato, voda a pod./ na povrchu akumulátora zvyšujú jeho samovybíjanie.

Vyhýbajte sa vybíjaniu akumulátora, keď motor nepracuje /batéria sa vybíja/ autorádio, svetlá, kúrenie a pod. akumulátor vybíjajú a dochádza k cyklovaniu batérie. /vybíjanie-nabíjanie/. Svetlá nechávajte v činnosti v nevyhnutných prípadoch, keď to vyžaduje bezpečnosť cestnej premávky. Každý akumulátor má obmedzený počet cyklov vybitia a zbytočné vybíjanie skracuje jeho životnosť.

Elektrickú sústavu vo vozidle majte v dobrom stave, pretože správne nastavené nabíjanie je základným predpokladom pre dlhú životnosť akumulátora.

Používajte adekvátnu, príp. vyššiu kapacitu vo vozidle, podľa predpisov výrobcu.

Ak je predpoklad, že vozidlo bude dlhšiu dobu stáť, akumulátor treba nabiť, aby nedochádzalo k sulfatácii. Nabíjať batériu je vhodné aj vtedy, ak vozidlo jazdí veľmi málo, prípadne len v meste. Vtedy nabíjanie nepracuje dostatočne dlho, aby sa energia odobraná pri štarte stihla doplniť. Je vhodnejšie nabíjať slabým prúdom a dlhšie.

Pre akumulátor je najvhodnejšie miesto v suchom a chladnom prostredí /platí to najmä pre moto batérie pri zimnom uskladnení/.

Nákupný košík